بسم الله الرحمن الرحیم

و نرید ان نمن علی الذین استضعفوا فی الارض و نجعلهم ائمة و نجعلهم الوارثین(قصص/۵)

(اللهم اعنا علی تادیة حقوقه الیه)

 «خدایا! ما را در ادای حقوقی که امام زمان علیه السلام  بر ما دارد یاری فرما»    

 

ضرورت تأسیس: اندیشه «مهدویت» به دلیل دارا بودن ویژگی­های منحصر به فرد بسیار، یکی از توان­مندترین عوامل رشد جامعه دینی ما است. طرح درست و گسترش این فرهنگ  نورانی در جامعه، باعث رشد، بالندگی هر چه بیشتر جامعه و حفظ آن از فرو غلتیدن در فسادها و تباهی­ها است.

      مهدویت، از مظلوم­ترین مسائل بوده است، چه پیش از انقلاب و چه پس از آن،  پیش از انقلاب اسیر کج فکری برخی گروه ها بود و پس از آن نیز ترس از اتهام انتساب به گروه های انحرافی، برای بازداشتن و انزوای افراد کافی بود،  ولی در چند سال اخیر، با کوشش برخی مراکز و با به میدان آمدن تنی چند از افراد شناخته شده و همراه و هماهنگ با انقلاب  اسلامی، این سد غربت شکسته شد و این مسأله از انزوا  خارج گردید.البته آن گونه که شایستة است، به آن پرداخته نشد و در نتیجه بیش از دو دهه رکود بر این مباحث سایه انداخت. این رکود، تنها با تلاش مضاعف همه نهادها، مسؤولان، پژوهشگران و اندیشمندان جبران می شود.

      کوتاهی و کم کاری در این امر مقدس و خطیر، از یک سو زمینه ساز بروز خرافات و سطحی نگری واز سوی دیگر موجب در دست گرفتن این مقوله سترگ به وسیله افرادی ناشایست کم دانش و یا بی دانش شده است.از این رو بایسته است، حوزه علمیه به عنوان متولی این امر گام های  جدی تری در این راه بردارد و با تقویت مرکز تخصصی و  مشارکت و نظارت بر مراکزی که در این جهت فعالیت می کنند، به آموزش و پژوهش در این عرصه و سپس ارائه و تبلیغ آن در داخل و خارج کشور همت گمارند، چه اینکه اگر حقیقت تبیین و تقویت نشود ، باطل تعزیه گردان می شود!!

 

شمع فروزنده چو پنهان شود                    شب پره بازیگر میدان شود

 

      مرکز تخصصی مهدویت به پیشنهاد حجة الاسلام و المسلمین محسن قرائتی و با کسب مجوز از شورای عالی حوزه علمیه قم با هدف گسترش و تعمیق فرهنگ مهدویت در سطح جامعه (به ویژه نسل جوان و فرهیخته) و تربیت مبلغ، پژوهشگر و مدرّس مباحث مهدویت- در قم راه اندازی شد.

 

محور فعالیت ها:

محور اول: آموزش

۱. آموزش تخصصی ویژه طلاب حوزه علمیه ؛ دانش پژوهان  پس از قبولی در آزمون کتبی و مصاحبه علمی،  طی مدت سه سال و گذراندن ۶۰ واحد درسی تخصصی، ۱۵ واحد عمومی، ۱۸ واحد پیش نیاز، ۸ واحد مطالعاتی، ۸ واحد گرایش و  علیه السلام  واحد پایان نامه در مقطع سطح ۳ حوزه(کارشناسی ارشد) فارغ التحصیل می شوند. تا کنون بیش از ۱۴۰ نفر پذیرش و ۷۰ نفر، فارغ التحصیل  شده اند . برخی از عناوین آموزشی عبارتند از:

‹‹ تاریخ تحلیلی اسلام، امامت عامه و خاصه، مبانی اعتقادی مهدویت، مهدویت در قرآن ، تاریخ عصر غیبت، مستشرقین و مهدویت، فرجام شناسی، فرقه ها و جریان های انحرافی ، مهدویت و مسائل جدید کلامی، منجی در ادیان، منبع شناسی، حدیث شناسی، جهانی شدن و جهانی سازی ، آسیب شناسی ، شبهه شناسی و…››.

۲٫  آموزش کوتاه مدت: به منظور گسترش و تعمیق فرهنگ مهدویت در میان عموم جامعه و پاسخ گویی به نیازهای فکری و اعتقادی آنها و مقابله با شبهات و افکار انحرافی بخش آموزش کوتاه مدت راه اندازی ومباحث مهم مهدویت در سطوح مختلف آموزش داده شد.  تا کنون بیش از ۹۰ مرکز حوزوی ، دانشگاهی، نظامی و … این دوره را گذرانده اند. مرکز آماده ارائه این دوره ها برای عموم علاقه مندان است

۳٫  آموزش مکاتبه ای: علاقمندان فراگیری مباحث مهدویت، می توانند با این بخش تماس گرفته و تقاضای خود را اعلام کنند.  پس از ثبت نام، جزوات و کتاب های آموزشی به همراه نوار کاست یا CD  ، به نشانی ایشان  ارسال می گردد و بعد از گذراندن مباحث، امتحان  به عمل می آید.

۴٫   مرکز آموزش مجازی مهدویت؛ با توجه به گسترش فن آوری اطلاعات و لزوم فراگیری مباحث مهدویت، مدرسه مجازی مهدویت در سه بخش تأسیس گردید:

بخش اول: آموزش در سطوح مختلف عمومی شامل مباحث آموزشی کوتاه مدت؛

بخش دوم: آموزش نیمه تخصصی؛ شامل برخی از عناوین تخصصی مهدویت و پاسخ به شبهات؛

بخش سوم: آموزش تخصصی؛ شامل مباحث سطح ۳ (کارشناسی ارشد)

 

      همچنین دوره های ویژه ای برای اقشار مختلف مانند: دانشجویان، اساتیدو…. برگزار می گردد. تا کنون بیش از سه هزار نفر در بخش کوتاه مدت ثبت نام کرده و آموزش دیده اند.

      علاقه مندان جهت ثبت نام در دوره کوتاه مدت می توانند به نشانی  ذیل مراجعه کنند.

WWW.MAHDAVIAT.ORG

WWW.MAHDI313.ORG

      و مشتاقان مراکز علمی و فرهنگی با تماس با این مرکز، می توانند به صورت گروهی این دوره را بگذرانند. بخش پژوهش مجازی و بهینه سازی و ساماندهی امور پژوهشی، در آینده راه اندازی خواهد شد.

 

محور دوم:  پژوهش

با توجه به اهداف مرکز تخصصی مهدویت – به منظور ایجاد زمینه مناسب جهت پژوهش در موضوعات گوناگون مهدویت و ساماندهی آن،  معاونت پژوهش شکل گرفت.

 بعضی از فعالیت های پژوهشی به شرح ذیل است:

۱٫ پژوهش­های کلان نگر درعرصه مهدویت؛

۲٫ شناسایی و طرح عرصه های جدید پژوهش؛

۳٫ ارائه مشاوره در زمینه پایان نامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا و دیگر تحقیقات حوزوی و دانشگاهی؛

۴٫ پشتیبانی علمی کانون های فرهنگی؛ دانشگاهی و حوزوی؛

۵٫ رشد توان مندی علمی دانش پژوهان مرکز تخصصی مهدویت؛

۶٫ گروههای تخصصی پژوهش درعرصه های مختلف (نظیر نقد آثار غرب درباره آخرالزمان و …)؛

۷٫ بررسی و نقد رسانه ها، صدا و سیما و مطبوعات؛ به همراه ارائه پیشنهادها و موضوعات کارشناسی، جهت ارتقای کمی و کیفی برنامه ها و آسیب شناسی­ها

۸٫ انجام پژوهش­های میدانی؛ جهت آسیب شناسی و گسترش و تعمیق فرهنگ مهدویت.

 

 

پایگاه اطلاع رسانی مهدویت(سایت):

      در جهت گسترش فرهنگ مهدویت، با بهره گیری از فن آوری های جدید، «پایگاه اطلاع رسانی مهدویت» با موضوعات متنوع ، در سال ۱۳۸۱ راه اندازی گردید. از مهم ترین بخش­های این پایگاه

۱- ارائه اطلاعات مربوط به کتاب­ها، مقالات و پایان نامه هایی است که در این زمینه نگارش یافته است.

۲-مقالات فصلنامه تخصصی انتظار، در این سایت قابل دسترسی است. در بخش دیگر سایت.

 ۳-  متن کامل کتاب­های منتشرشده   در اختیار علاقه­مندان قرار می گیرد.

۴- میزگرد از دیگر بخش­های این پایگاه است که کاربران علاقمند به موضوعات مهدوی را قادر می سازد تا در این بخش با هم به گفت وگو بپردازند.

 ۵-بخش مسابقه پایگاه نیز فعال بوده و هر ماه به برندگان جوایزی اهدا می گردد.

 ۶- بخش «مهدیه» که حاوی سخنان استادان کارشناس درعرصه مهدویت بوده و مورد استقبال بسیاری قرار گرفته است.

      بانک اطلاعات : شامل ده ها نرم افزار در منابع و متون مهدویت و.. ..

      کتابخانه تخصصی مهدویت: کتابخانه ای غنی شامل صدها عنوان کتاب و نشریات مختلف فارسی و عربی و پایان نامه ها.

      کتابخانه الکترونیکی جامع مهدویت: ارائه متن کلیه کتاب­ها و منابع مهدویت با نمایه گذاری موضوعی، از طریق پایگاه اطلاع رسانی مهدویت به همراه ارائه نرم افزار (در دست اقدام).

     دانشنامه الکترونیکی:تبیین اعلام ، معارف و اماکن و اصطلاحات روز و موضوعات مربوط به مهدویت (به صورت الکترونیکی و ارائه CD)